Yeni Nesil Yazar Kasa Nasıl Kullanılır?

Yeni nesil yazar kasaların ilk kullanımını kurulumu yapan yetkili servis teknisyenleri gösterecektir ancak kullanım kılavuzunda yer alan ve işinize yarayacak olan teknik kullanım bilgilerini aklınızda tutmanız için sayfamıza göz atabilirsiniz.  

Yeni nesil yazar kasayı kullanırken en çok ihtiyacınız olacak adımlar:

Satış İşlemi (Direkt Satış): Müşterinin kartından belirtilen tutarın çekilerek işletmenin hesabına yatırılmasını sağlamaktadır.

Peşin Fiyatına Taksitli Satış: Taksit üzerinden satış tutarı bölünür. Vade farkı alınmadan tarihi geldiğinde müşteri kartına borç olarak yansır.

Vade Farklı Taksitli Satış (VFT): Bankanın, satılan ürünün peşin tutarı üzerinden istenen vadede müşterilere belirlenen bir faiz oranı üzerinden kredi verme işlemidir.

Satış İşlemi: Satış yapılırken kredi ya da banka kartı pos makinesinden geçirilir ve bağlantı kurulunca satış tutarı girilir. Şifre doğrulanmasından sonra slip kopyası alınır.

Yazarkasa Pos Ara Rapor İşlemi: Tutar seçilmemişken kredi döviz tuşuna ardından giriş tuşuna basılır. Menüden 2 tuşlanarak işyeri menü seçilir daha sonra gelen ekranda yine 2 tuşlanarak ara rapor işlem akışına geçilir ardından detay rapor almak için 1 tuşlanır ve rapor alınır.

Fallback Satış: Satış tutarı yazar kasadan girilir ve kredi döviz tuşuna ardından giriş tuşuna basılır ve pos uygulamasına geçilir. Ekrandaki standart menü seçeneğinden satış tuşuna basılarak tutar görülür ve devam tuşuna basılır. “Kartı okutunuz” mesajıyla birlikte kart okutulduktan sonra bağlantı sağlanıp onay alınır. Yazar kasa fişi alınarak müşteriye teslim edilir ve herhangi bir tuşa basarak işyeri nüshası alınır.

Yazar Kasa Pos Slip Tekrarı İşlemi: Yazarkasada tutar seçilmemişken kredi döviz tuşuna ardından giriş tuşuna basılır ve karşılaşılan menüden 2 tuşlanarak işyeri menü seçilir, daha sonra gelen ekranda 3 tuşlanarak slip tekrarı işlem akışına geçilir. 1 tuşlanır ardından işyeri nüshası için herhangi bir tuşa basılır, sonra müşteri nüshası kopyası için yine herhangi bir tuşa basılır. Tekrar etmek için tutar seçmeden aynı işlemleri yaparak kopya alınır.

Yazar Kasa Pos Gün Sonu İşlemi: Tutar seçilmemişken kredi döviz tuşuna ardından giriş tuşuna basılır. Karşılaşılan menüden 2 tuşlanarak işyeri menüsü seçilir daha sonra gelen ekrana 1 tuşlanarak gün sonu işlem gelir ve bağlantıyla birlikte işlem tamamlanır. Rapor almak içinse 1’e basılır.

Yazar Kasa Pos Kart Bilgisi İle Satış İşlemi: Satış tutarı girildikten sonra döviz tuşu ardından giriş tuşuna basılır ve POS’a geçilir. Satış menüsü seçilerek giriş tuşuna basılır yazar kasa tutarıyla devam etmek için giriş tuşu tekrarlanır, ekrandaki tutar onaylanarak manuel girişten kart numaraları tuşlanır.

Yazar Kasa Pos Satış İptali İşlemi: Tutar seçilmemişken “Kredi Döviz” tuşuna ardından “Giriş” tuşuna basılır. Menüden fonksiyon menü seçilerek “Giriş” ardından “İptal” ile birlikte “Giriş” tuşuna tekrar basılır. Üye yeri şifresi girildikten sonra “Giriş” tuşuna basılarak kart okutulduktan sonra iptal edilecek tutar seçilerek giriş tuşuna basılır, gelen ekranda kart şifresi girilir ve giriş tuşuna basılır.

Başlangıçta zor olarak görünen yeni nesil yazar kasa kullanımı zamanla ve kullanım kılavuzlarında yazan bilgilere uyuldukça kolaylaşacaktır. Yazar kasa servisleri de sizlere kullanım konusunda yardımcı olacaklardır.

Web Tasarım Web Tasarım ve Seo Destek Hizmeti - Webhome